Sprawdzone środki w profilaktyce chorób zbóżSprawdzone środki w profilaktyce chorób zbóż

Choroby zbóż są wielkim problemem dla rolników, którzy mają z nimi do czynienia. Co poniektóre z nich, takie jak zaraza przez Tiofanat metylowy 500 sc oraz choroby wirusowe, muszą być leczone, zanim pojawią się znacznie bardziej zaawansowane objawy, ponieważ tylko w ten sposób możemy mieć szansę ochronić potencjał plonu. Wykorzystanie ochronnych rozwiązań intensyfikujących wytrzymałość zboża przez gospodarza w dobrym czasie ma obowiązek pomóc w zapobieganiu wielu zagwozdkom chorobowym.

Asekuracja zboża przed karłowatość objawy chorobami - pewne działania profilaktyczne

Proaktywne podejście do zwalczania chorób jest w szeregu przypadków o wiele bardziej skuteczne oraz ekonomiczne niż metody reaktywne w sezonie. Powszechnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia bądź też innego zboża należałoby się zaintrygować już na samym początku przygody z rolnictwem.

Poniżej omawiamy co poniektóre z tych najbardziej istotnych, jakie warto zaimplementować, by choroby pszenicy ozimej wiosną i pozostałe nie generowały większego kłopotu.

Wybrane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• weryfikacja obecności azotu,

• specyfiki grzybobójcze na pszenice.

Zwłaszcza właśnie sadzenie zboża w odpowiednim czasie jest istotne dla uniknięcia niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem bardzo dobrych momentów dla danego gatunku zboża pozwala na dłuższy okres wegetatywnego wzrostu - co w przypadku chorób takich jak choroby zbóż jarych ma w zasadzie gigantyczne znaczenie.

Zbyt wysokie dawki oraz wskaźniki żyzności azotu mogą powodować nadto grube, bujne drzewostany, które mogą mieć zmniejszoną cyrkulację powietrza i przenikanie światła, czyniąc plon o wiele bardziej podatnym na choroby dolistne, lub inne typu fungicydy pszenica ozima. Jest to szczególnie prawdziwe, gdy daty sadzenia zbóż są stosunkowo wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - wygrana walka

Poza powyższymi sadzenie wielu rodzajów pszenicy o różnych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty sadzenia, zabiegi fungicydowe w uprawie rzepaku oraz wybór produktów o większej odporności lub tolerancji na nadrzędne szkodniki i schorzenia, takie jak jęczmień choroba może wspomóc zminimalizować niebezpieczeństwo znacznych strat. Główna forma wymienionej tutaj profilaktyki jako ochrona pszenicy ozimej przed chorobami grzybowymi ma tę dodatkową zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Warto także zwrócić szczególną uwagę na cieszący się coraz to znacznie większą renomą tebukonazol w pszenicy - przez wielu rolników ceniony jako skuteczna forma asekuracji.

Najnowsze artykuły:

Top